Raspisivanje javnog natječaja za popunjavanje radnog mjesta u Pravosudnoj akademiji
20.09.2023Edukacija iz područja stranih jezika pravne struke
22.09.2023Kristina Bekavac, ravnateljica Pravosudne akademije, gostovala je u emisiji „Dnevni ritam“ Prvog programa Hrvatskoga radija 18. rujna 2023. na temu „Suzbijanja nasilja nad ženama“ zajedno sa sutkinjom Ivanom Bilušić, članicom Radne skupine za unaprjeđenje zakonodavnog okvira zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Novim zakonskim izmjenama uvodi se specijalizacija sudaca za predmete vezane uz nasilje nad ženama radi unaprjeđenja zaštite žrtava obiteljskog nasilja. Predlažu se izmjene Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku, Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i Zakona o sudovima s ciljem pooštravanja kaznenopravne politike, unaprjeđenja sustava zaštite žena – žrtava nasilja, te uvođenja specijalizacije sudaca za predmete vezane uz nasilje nad ženama. Specijalizacija će doprinijeti osnaživanju i osvješćivanju pravosudnih dužnosnika za problematiku nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Ravnateljica Bekavac istaknula je da je Pravosudna akademija bila jedna od nositeljica mjera iz Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji 2017.-2022. u dijelu koji se tiče izobrazbe stručnjaka koji rade u području zaštite od nasilja u obitelji. Obveze koje za Akademiju proizlaze iz te Strategije redovito se uzimaju u obzir prilikom izrade godišnjeg programa cjeloživotnog stručnog usavršavanja Akademije. Ravnateljica Akademije objasnila je da od samog početka provedbe te Nacionalne strategije do danas Akademija kontinuirano provodi edukacije, između ostaloga i u suradnji s Policijskom akademijom, na temu suzbijanja nasilja u obitelji za suce, zamjenike općinskih i županijskih državnih odvjetnika, savjetnike u pravosudnim tijelima te policijske djelatnike, probacijske službenike i službenike za podršku žrtvama i svjedocima na kojima je do sada sudjelovalo 894 polaznika.
Ravnateljica Bekavac naglasila je da je tema „Nasilje u obitelji“ uvrštena i u inicijalnu obuku kroz obvezni program Državne škole za pravosudne dužnosnike kako bi se buduće suce i državne odvjetnike senzibiliziralo i educiralo u području rada na predmetima nasilja u obitelji i kako se dala dodatna važnost ozbiljnosti ove problematike u društvu općenito. U okviru svog redovnog programa Akademija pruža niz tema iz područja zaštite od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, objasnila je ravnateljica te istaknula da je razvijena svijest o nužnosti kontinuirane edukacije sudaca i državnih odvjetnika u području progona i suđenja u tim predmetima.
Ravnateljica je istaknula da Pravosudna akademija već godinama surađuje s nevladinim udrugama posebno u području edukacije o zaštiti i promicanju ljudskih prava te suzbijanja nasilja u obitelji te najavila da će Pravosudna akademija, početkom listopada, kao i svake godine, objaviti javni poziv za voditelje obrazovnih aktivnosti na koji se mogu javiti zainteresirani stručnjaci, kako iz redova pravosudnih dužnosnika i profesora pravnih fakulteta, tako i predstavnika nevladinih udruga.
Snimku cijelog razgovora možete poslušati na mrežnoj stranici Hrvatske radiotelevizije: https://radio.hrt.hr/slusaonica/dnevni-ritam?epizoda=202309181530