Obavijest o prestanku obavljanja stručnog usavršavanja stečajnih upravitelja od strane Pravosudne akademije
07.09.2022Odluka o ispunjavanju uvjeta za polaganje završnog ispita u Državnoj školi za pravosudne dužnosnike
09.09.2022Europska mreža za pravosudno osposobljavanje (European Judicial Training Network, EJTN) izvijestila je Pravosudnu akademiju da je otvoren poziv za sudjelovanje pravosudnih dužnosnika u Programu razmjena EJTN-a u 2023. godini (Exchange Programme 2023). Od ove godine, poseban Program razmjene otvoren je za razmjenu savjetnika u pravosudnim tijelima.
Program razmjena u 2023. godini nudi sljedeće aktivnosti:
Kratkotrajne (dvotjedne) razmjene za suce i državne odvjetnike
Program je namijenjen sucima općinskih, županijskih, trgovačkih, prekršajnih i upravnih sudova te državnim odvjetnicima i zamjenicima državnih odvjetnika. Pravosudni dužnosnici s manje od tri godine sudačkog/državnoodvjetničkog staža moći će se prijaviti za sudjelovanje u programu AIAKOS, koji nije obuhvaćen ovim pozivom.
Cilj kratkotrajnih razmjena (Short-term Exchanges) je omogućiti sucima i državnim odvjetnicima da se upoznaju s radom svojih kolega u državama članicama Europske unije putem studijskih posjeta tim zemljama u trajanju od dva tjedna (10 radnih dana).
Pravosudna akademija je za 2023. godinu predvidjela ukupno dvadeset (20) mjesta za sudjelovanje hrvatskih pravosudnih dužnosnika u Programu kratkotrajnih razmjena (13 mjesta za suce i 7 mjesta za zamjenike državnih odvjetnika).
Prednost prilikom odabira imat će polaznici koji do sada nisu sudjelovali u Programu razmjena EJTN-a.
Način bodovanja dostupan je na sljedećoj poveznici.
Kratkotrajne razmjene za sudske i državno-odvjetničke savjetnike
Cilj kratkotrajne razmjene za savjetnike (Short-term Court Staff Exchange) je omogućiti polaznicima da se upoznaju s radom svojih kolega u državama članicama Europske unije putem studijskih posjeta tim zemljama u trajanju od jednog ili dva tjedna.
Pravosudna akademija je za 2023. godinu predvidjela ukupno šest (6) mjesta za sudjelovanje polaznika iz redova državnoodvjetničkih savjetnika u Programu kratkotrajnih razmjena.
Specijalizirane razmjene za suce i državne odvjetnike
Specijalizirane razmjene traju pet (5) radnih dana i odnose se na sljedeća područja prava: prava tražitelja azila/izbjeglica, borba protiv terorizma, obiteljsko pravo, radno pravo, zaštita okoliša, porezno pravo, trgovačko pravo, financijski kriminal, medijacija, maloljetničko pravo, organizirani kriminal, suzbijanje korupcije, bankarsko pravo, pravo tržišnog natjecanja, pravo intelektualnog vlasništva, izvršenje kazne.
Pravosudni dužnosnici koji se prijavljuju na specijalizirane razmjene moraju se baviti područjem prava na koje se odnosi pojedina specijalizirana razmjena, a Republika Hrvatska ima mogućnost poslati do pet (5) pravosudnih dužnosnika (ovaj broj uključuje i suce i predstavnike Državnog odvjetništva). Redoslijed polaznika određivat će se prema kriterijima koji se primjenjuju na dvotjedne razmjene (v. gore).
Razmjene za čelnike pravosudnih tijela
Republika Hrvatska ima mogućnost na usavršavanje poslati jednog predsjednika suda i jednog čelnika općinskog ili županijskog državnog odvjetništva. Razmjene za čelnike pravosudnih tijela traju od tri do pet (3 – 5) radnih dana, ovisno o zemlji domaćinu.
Dugotrajne razmjene za suce i državne odvjetnike
Republika Hrvatska ima mogućnost poslati na usavršavanje pravosudne dužnosnike na Europski sud za ljudska prava (na 12 mjeseci), Sud Europske unije (na 6 ili 10 mjeseci) te na Eurojust (3 ili 4 mjeseca). Ti oblici usavršavanja obuhvaćeni su tzv. dugotrajnim razmjenama (Long-term Exchanges). Konačan odabir polaznika ovog oblika stručnog usavršavanja obavit će Europski sud za ljudska prava, Sud Europske unije i Eurojust prema svojim kriterijima.
Usprkos tomu, Pravosudna akademija dužna je odrediti redoslijed prijava u EJTN-ovom online sustavu. Način bodovanja prijava za dugotrajne razmjene od strane Pravosudne akademije dostupan je na sljedećoj poveznici
Suci koji su zainteresirani za sudjelovanje u dugotrajnim razmjenama mole se da uz svoju prijavu u online sustav unesu i svoj životopis na engleskom ili francuskom jeziku u Europass formatu te da dokumente kojima dokazuju pravo na ostvarivanje pojedinih bodova dostave elektroničkim putem na adresu: tamara.pavicic@pravosudje.hr
Uz ispunjeni prijavni obrazac potrebno je dostaviti i suglasnost predsjednika suda. Prijave za dugotrajne razmjene dostavljene bez suglasnosti predsjednika suda neće se uzimati u obzir.
Prijave za sve navedene razmjene (dvotjedne, jednotjedne specijalizirane, dugotrajne i razmjene predsjednika sudova/čelnike državnih odvjetništava) unose se isključivo putem poveznice https://exp-platform.ejtn.eu/ najkasnije do 14. listopada 2022. Nakon navedenog datuma, prijave se više neće moći unositi u EJTN-ov online sustav. Zadnjeg dana roka za prijave, online sustav bit će opterećen te se zainteresiranim polaznicima preporučuje da svoje prijave unesu prije tog datuma.
Pravosudna akademija odredit će redoslijed polaznika za kratkotrajne i dugotrajne razmjene do 30. studenoga 2022. Do tog datuma polaznici će imati mogućnost, ukoliko to bude potrebno, dostaviti Akademiji dodatnu dokumentaciju.
Tajništvo EJTN-a će polaznike za kratkotrajne razmjene rasporediti po zemljama do 27. siječnja 2023., dok se odluke o odabiru polaznika dugotrajnih razmjena mogu očekivati od prosinca 2022. na dalje.
Prilikom ispunjavanja prijavnog obrasca polaznici se za pomoć mogu obratiti Tamari Pavičić, stručnoj suradnici u Odjelu za projekte Pravosudne akademije (01 2357 522; e-mail: tamara.pavicic@pravosudje.hr).
Korisni dokumenti: dostupni na poveznici http://www.ejtn.eu/Exchange-Programme/Calls-for-participation/Call-documents–Documents-de-lappel-a-candidatures/
- Brošura o Programu razmjena
- EJTN-ova financijska pravila koja se odnose na razmjene
- Česta pitanja i odgovori
Mole se suci i savjetnici u pravosudnim tijelima da prilikom odabira zemlje koju žele posjetiti kroz Program razmjene vode računa o broju mjesta raspoloživih u toj zemlji.
Prilikom odabira zemlje, mogu se opredijeliti za tri (3) zemlje i odrediti redoslijed prioriteta. Tom prilikom uputno je da barem jedna od izabranih zemalja bude iz srednje ili istočne Europe. Naime, u slučajevima kada polaznici na sva tri mjesta odaberu zemlje koje su najpopularnije među sucima i u drugim državama članicama Europske unije (npr. Španjolska, Italija, Portugal), može se dogoditi da suci koji su visoko na nacionalnoj listi ne budu raspoređeni, dok suci koji su niže na ljestvici dobiju mjesto u razmjenama, jer su izabrali druge destinacije.
Prijave sudaca/državnih odvjetnika koji su sudjelovali u istoj kategoriji razmjene (npr. kratkotrajne dvotjedne, specijalizirane, razmjene čelnika pravosudnih tijela) u prethodne tri (3) godine neće biti odabrani, tj. EJTN-ov online sustav automatski će ih isključiti iz odabira.